Їдемо в ЄС без віз – автобусом, поїздом, машиною, літаком чи пішки

11 червня 2017 року для українців закінчилась ера довжелезних черг на отримання візи в посольствах країн ЄС. Пройшло трохи більше року і майже мільйон українців скористалися новою можливістю, але більшість все ще не відкрили для себе Європу без обмежень. MyCheapTrip розповість детально про те, куди можна подорожувати без віз, як підготуватися до поїздки, що запитають на кордоні, які документи брати з собою і багато чого іншого. 


Куди я можу поїхати за безвізом? 

Із дня запуску безвізового режиму українці отримують право їздити без віз до 30 країн Європи:

    • Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Скільки я можу перебувати в ЄС за безвізом?

Не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Порахувати кількість днів, проведених в ЄС за безвізом можна за допомогою спеціального “шенгенського калькулятора” на сайті Європейської комісії. 

Важливо: 

  • перший день відвідування – день в’їзду, навіть якщо ви в’їхали о 23:59
  • останній день відвідування – день виїзду, навіть якщо ви виїжджаєте о 00:01

Які документи в мене запитають на кордоні?

Перетин іноземцями кордону з європейськими країнами регламентує Шенгенський прикордонний кодекс. Основний документ для перетину кордону з ЄС за безвізом – біометричний паспорт.

Ваш паспорт біометричний, якщо на ньому є такий значок:

Всі інші вимоги – додаткові. Прикордонник може запросити їх лише, аби пересвідчитись, що ви не збираєтесь порушувати європейське законодавство і найголовніше – повернетесь додому в Україну в необхідний термін!

Серед додаткових вимог:

  • обґрунтування мети та умов перебування у країнах Європи;
  • наявність достатніх коштів для перебування в ЄС та для повернення додому. Орієнтовні щоденні витрати, від яких мають право відштовхуватися прикордонники, наведені на інтерактивній карті ГО «Європа без бар’єрів» та відрізняються від країни до країни;
  • відсутність вас у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;
  • відсутність з боку мандрівника загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.

У вас також можуть попросити додаткові документи:

  • бронювання житла;
  • зворотні квитки;

З приводу грошей: їх перевіряють дуже рідко. І ні в якому разі не думайте, що треба везти з собою рюкзак готівки. Просто візьміть 50-70 євро, все інше – на картці. Банківський рахунок перевіряють у 0,01% випадків.


Чому вам можуть відмовити у перетині кордону?

  • відсутність чинного закордонного паспорта, візи або посвідки на проживання;
  • мандрівник не може обґрунтувати мету і умови свого перебування в ЄС;
  • ви вже використали термін перебування в ЄС за безвізом (90 днів протягом 180-денного періоду);
  • відсутність коштів для перебування в ЄС чи повернення в Україну;
  • заборона в’їзду в ЄС через раніше скоєні злочини/якщо є підстави припускати, що ви можете скоїти такий злочин цього разу/якщо раніше вас депортували з території ЄС і термін заборони на в’їзд ще не скінчився.

ЯКЩО ЛЕТІЛИ: повернення в України має забезпечити авіакомпанія.

ЯКЩО ЇХАЛИ ПОЇЗДОМ ЧИ АВТОБУСОМ: повернення забезпечує перевізник.

ЯКЩО ЇХАЛИ НА МАШИНІ ЧИ ПІШКИ: самостійне повернення в Україну.


Чи можна працювати в ЄС за безвізом?

Ні, влаштовуватись на роботу можна лише за робочою візою або посвідкою на проживання. Однак в певних країнах діють особливі умови щодо працевлаштування українців. Наприклад, в Польщі та Угорщині робота за безвізом дозволена, якщо ви не порушуєте правил щодо виконання безвізового режиму і термін не перевищує 90 днів кожні півроку.

Оплачувана робота в ЄС за безвізом перетворить вас на порушника міграційного законодавства. А це означає загрозу депортації та заборони на повторний в’їзд до країн ЄС на кілька років.

Важливо: бізнес поїздки та відрядженні, які оплачуються українськими роботодавцями, не вважаються “роботою в ЄС”.


Платний безвіз

Зміни вступлять в силу не раніше 2021 року — і стосуватимуться лише в’їзду в Шенгенську зону через аеропорти та морські шляхи. Тобто для перетину кордону автомобілем, поїздом, автобусом чи пішки жодної попередньої реєстрації не буде треба.

Нововведення стосується не лише України, а й усіх країн, які мають безвізовий режим з Євросоюзом. Таких – 60.

Громадяни цих країн зобов’язані будуть заповнювати електронну форму з особистими даними і зазначенням причини поїздки в електронній формі. Процедура займатиме не більше 10 хвилин. І коштуватиме 7 євро. При цьому громадяни до 18 років і старше 70 років зможуть перетинати Шенгенську зону безкоштовно.

Приємної подорожі!


Читайте також: