Азійська культура з залишками колоніалізму Великобританії та Португалії. Дикі джунглі, Індійський океан, слони, хаотичний нервовий дорожній рух, філософія Буддизму – це все про Шрі.
Як летіти?
Переліт довгий. Від 10 годин у дорозі та від 350$ (round-trip). Варіацій маршруту безліч, найкращі пропозиції від Air Arabia, Quatar Airlines. Нещодавно МАУ також почала літати прямим рейсом.
Ми летіли 10 годин. Плюс додаємо абсолютний джетлаг (синдром зміни часового поясу). Адже різниця у часі 6 годин. До того ж клімат, різкий для нас. Вологість 80% і 35 градусів під пальмою. Виходиш з літака і ковтаєш густе повітря наповнене запахами спецій. Досі пам’ятаю цей перший крок з аеропорту.
Місцевий транспорт – тук-тук або рікша
Долетіли. Куди далі?
Якщо хтось думає, що Шрі-Ланка – маленький острівочок під Індією, це не так. Напрямів зі столиці до пляжів безліч. Ми їхали на Південь. Саме там – ти і океан. І більше нікого крім місцевих. 5 годин у бусі. Всі 5 годин визираєш у вікно і тебе вражає абсолютно все! В принципі, як і наступні 14 днів.
На скільки їхати?
2 тижні, як мінімум. Перші 3 дні ти відходитимеш від перельоту. Наступні 3 – звикатимеш до спеки. Далі в тебе облізе спалений ніс. Ну, і ще тиждень лишається насолодитись.
Лайфхак: згорів на сонці – запитай у місцевих лист алоє. Розламуєш та мастиш. На вечір жодного опіку не лишиться.
Ну, коли вже фрукти?
Шрі-Ланка – це про фрукти. Це про такі фрукти, про які ти навіть ніколи не чув. Вони усюди і вони дешеві. Неймовірні солодкі ананаси, з якими у ланкійців, до речі, вся місцева кухня. Риба на грилі з ананасами, курка з ананасами, кус кус з ананасами.
Манго, бебі-банани, мангустіни, папайя, помело, рамбутани, лічі. І всіх фруктів по декілька видів. І завжди сезон! Фреші, смузі – за 2 хвилини роблять при тобі на кожному кроці. Кокоси. Під кожною пальмою. На Шрі є 2 види кокосів: оранжевий величезний King Coconut, з якого пють кокосову воду і маленький волохатий кокос, який використовують в їжу. Про ціни не питайте. На 1$ вам складуть 3 ананаси ще і бебі банани у подарунок. На здоров`я!
Must Do на острові
Ми жили в 50 метрах від океану. Кожен ранок я зустрічала сонце пробіжкою або йогою. Місцеві так само.
Нікуди не поспішай. Просто насолоджуйся. Чого вартий тільки Індійський океан. Найкращий сезон для купання – кінець жовтня і до квітня. Хвилі величезні, ідеальне місце спробувати себе у серфінгу. Із заходом сонця на беріг випливають величезні черепахи відкладати яйця. Вдень був уважним, з пальми може впасти змія чи проповзти поруч ігуана.
Цікаво: буддизм проти насилля, тварин в тому числі. Тому, коли місцеві у власному домі бачать кобру, вони її не вбивають, а ловлять і вивозять подалі від дому.
На пляжі ти обов’язково зустрінеш місцевих Beach Boys. Це хлопці, що живуть через дорогу від пляжу та дужі раді для тебе відкрити Шрі-Ланку. Спілкуйся. Місцеві – це найкраща Вікіпедія, Booking чи Trip Adviser.
Ланкійці: про людей
Найдобріші люди на Землі. Моя порада: посміхайся та намагайся розмовляти. Ти для них цікавий. На Шрі унікальні люди. Для них турист – це не просто гаманець, це цікава біла людина. Уяви себе афроамериканцем в українському селі. Діти усюди тикатимуть на тебе пальцями і навіть намагатимуться доторкнутись. В місцевому автобусі – усі погляди на тебе.
Локалзи – найкращі гіди. Ми на пляжі познайомились з Чанданою. Місцевий біч бой, про яких я писала вище. До кінця нашої подорожі ми побували в нього в гостях, пили цейлонський чай з його родиною, відвідали місцеву Beach Party з його друзями та привезли додому літри кокосового масла, коштовні сапфіри та ананаси. Просто так, у подарунок та на згадку.
Щоб розуміти всю історію, слід згадати, що ланкійців у 2004 році зачепило величезне цунамі. Південне узбережжя було повністю змите. Досі, дослідники знаходять цілі будинки під водою. Місцеві просто бігли в гори. Кожний, з ким би ми не розмовляли, згадував про це цунамі. Вони втратили родичів та будинки. Просто втратили все. Держава максимально піклується про суспільство і вже у 2014 всі будинки відбудовані. Але вони без даху, а холодильник – це найбільша мрія кожної родини. Але тут інші цінності. Вони кожен день зустрічають з посмішкою і вдячністю, що цей сонячний день просто настав. Нам є чого в них повчитись!
Куди їхати? Що треба встигнути подивитись?
- Чайні плантації: їдь збирати чайне листя, а потім дивитись скільки існує сортів чаю, за яким принципом їх сортують, що відбувається після відбору. Ну і звісно, на вас чекає дегустація Цейлонського чаю!
- Слоновий притулок: дбайливі ланкійці рятують слонів, що різко почали вимирати. Для них роблять усі максимально природні умови. Посмішка на рік вперед від милування забезпечена. Відчуваєш себе ведучим на каналі.
- Сигірія: старовинна резиденція царя ще з V століття, що розташована на скалі, вхід у яку через кремезні лапи лева, що відпугували злі сили. Зібратись на скалу вартує тільки через той краєвид, що перед тобою відкривається. Гектари саду з природніми фонтанами, що збереглись ще з тих часів, оригінальні фрески, що малювались плодами із саду, бо фарби тоді ще не існувало, унікальна історія, яка відома зі збережених джерел.
- Форт Галле: портове місто, португальська спадщина. Ідеальне місце, щоб зустрічі захід сонця: втомлені рибалки, велетенський маяк, кожна вулиця пройнята духом колонізму. Якщо цікавитесь історією, то вам ще обов’язково в середньовічні столиці – Полоннаруву та Анурадхапуру.
- Національний парк Яла та Ботанічний сад: дика природа-ось за чим їдуть на Шрі. Зустріти ігуану, мавпу чи метрову черепаху – це на кожному кроці. А от в національних парках тобі може перебігти слон зі слоненятком дорогу, на рівнині затаївся гепард, а з озера посміхаються алігатори. Сафарі на джипах – як діти, так і дорослі, – всі будуть вражені. Гіктари широколистихдовговікових дерев, усі види пальм, екзотичні квіти – природознавцям в Ботанічний сад, що є одним з найбільших в світі!
Лови кожну мить: без чого Шрі – не Шрі
Виходь на дорогу і лови тук-тук. Їдь на місцевий ринок. Обережно, бо з усіх боків мавпи, які полюють на твій розстібнутий рюкзак та окуляри. Запасайся фруктами і квітами лотоса та відправляйся в новий Буддійський храм (їх там неймовірна кількість на квадратний метр і всі різні!).
Ти знаєш як кориця потрапляє у наш дім? Хочеш доторкнутися до Цейлонського чаю? А якщо щодо вечері лобстером? Затамуй подих під водоспадом. Йди на світанку ловити тунця. Відвідай ферму слонів та сплавай у відкритий океан побачити китів! Це ті емоції, які ні за які скарби в світі не купиш. Це острів, в якому ти чітко розумієш – щастя є. Відкривай нові місця, відкривай себе!
Всім подорожей!
Автор матеріалу: затята мандрівниця Настя Плоха. Розкаже і підкаже тобі все у Фейсбук чи Інстаграм. А ще в неї дуже кльові фото з подорожей!
Читати також:
-
Рай на Землі або незвідана сторона Туреччини
-
Як зекономити на португальських “Інтерсіті” в 3 рази (Лісабон-Порту за 9,5 євро)
-
ЯК ДЕШЕВО дістатися до Лісабону (від 749 гривень)
-
ТОП-6 безкоштовних місць в Барселоні, які варто відвідати
-
Їдемо в ЄС без віз – автобусом, поїздом, машиною, літаком чи пішки