Все про оренду авто закордоном: вимоги, документи, штрафи, страховка, як зекономити

Оренда авто закордоном часто може здатися розкішшю, але MyCheapTrip розкаже, як у цій справі максимально зекономити та не потрапити на гачок компаній-прокатників, як взагалі проходить процес оренди авто і які підводні камені чекають на туриста.


Документи та основні вимоги для оренди авто

Один з найголовніших пунктів, які потрібно знати перед орендою машини закордоном. Без дотримання вимог вам просто не видадуть автомобіль напрокат. Отож для оренди авто потрібно мати:

  • закордонний паспорт;
  • водійське посвідчення “європейського” зразка. Українське посвідчення з терміном дії 15 років підходить у 99% випадків, якщо орендувати в Європі, за межами ЄС – треба перевіряти окремо. Якщо національне не підходить, зверніться в МВС, щоб вам видали міжнародне посвідчення водія.
  • для оплати підійде лише кредитка. Майже жодна компанія з оренди авто не приймає дебетову картку чи готівку, бо в разі пошкодження машини чи інших випадках, з неї не можна буде зняти повну суму штрафів чи додаткових витрат.

Важливо: попередньо перевірте чи ваша картка кредитна. Часто про це можуть говорити українські банки, а от міжнародні системи вважати її дебетною. Здійснити перевірку можна на спеціальних сайтах (наприклад, тут). Ви вводите лише 6 цифр своєї картки і сервіс визначає вид вашої банківської карти. 

  • вік водія має бути від 21 року. Зазвичай саме з цього часу в ЄС вам можуть видати авто напрокат. Деякі компанії дозволяють водити і особам від 18, а деякі навпаки – від 25. Тут треба дізнаватися вже при бронюванні.
  • досвід водіння повинен бути від 1 року, іноді – більше. Деякі компанії беруть додатковий збір за недостатній досвід за кермом.

Як забронювати авто

Зробити це можна у місцевих прокатників, у міжнародних компаніях (Europcar, Avis, Sixt, Hertz, Budget) чи на спеціалізованих сайтах (RentalCars, carngo). MyCheapTrip рекомендує орендувати авто лише онлайн і бажано якомога раніше. Інакше доведеться обирати з того, що лишилось. Повірте, це будуть далеко не бюджетні варіанти.

Деякі компанії при бронюванні онлайн пропонують тоді ж і оплатити оренду авто. Так, цей спосіб дещо бюджетніший і вам вдасться зекономити. Але в цьому випадку не вийде повернути гроші в разі скасування оренди. Тому, якщо є вірогідність, що ви передумаєте їхати в мандрівку чи брати там машину напрокат, відмовтеся від завчасної оплати.

Процес оренди авто проходить досить просто: заходите на сайт прокат контори або на ресурс типу RentalCars, заповнюєте форму на сайті (дати оренди, вік водія, де заберете автомобіль і де здасте), обираєте потрібний автомобіль, вводите персональну інформацію (ім’я, вік, пошту, країну проживання тощо), можете обрати додаткові послуги за окрему плату, вказуєте номер своєї банківської картки, обов’язково читаєте умови прокату (у кожної компанії вони різні), обираєте страховку (про неї буде далі детальніше), отримуєте підтвердження бронювання авто та ваучер, забираєте машину в назначеному місці.

Важливо: якщо плануєте взяти автомобіль в аеропорту, при заповненні персональної інформації вкажіть якою авіакомпанією прилітаєте і номер свого рейсу. Щоб прокатника проінформували в разі затримки рейсу.

Від чого залежить вартість оренди авто

Мінімальна ціна оренди автомобіля в Європі починається від 15 євро на добу. Але це плата лише за машину. Врахуйте також оплату страховки, платні дороги, вартість пального тощо. На вартість самого автомобіля впливають такі фактори:

  • компанія-прокатник;
  • клас автомобіля і його рік випуску;
  • країна прокату;
  • страховка;
  • сезон;
  • вік водія;
  • водійський стаж;
  • місце отримання і повернення авто: зазвичай подача до аеропорту або вокзалу коштує дорожче, а повернення машини в іншому місті або країні завжди обійдеться дорожче, ніж в тому місці, де ви її брали.

У вартість прокату автомобіля зазвичай включені: пробіг без обмеження (коли ви можете їздити скільки хочете, а не якусь обмежену кількість км), страхування від пошкоджень та викрадення з франшизою (коли певну суму платите ви, а інше покриває страховка), місцевий ПДВ.

Додатково оплачуються: суперстраховка, дитяче сидіння, навігатор, допомога в дорозі.

Отримання автомобіля

Доберіться до місця, де вам видадуть автомобіль. Якщо це аеропорт, там ви побачите вивіски багатьох компаній з прокату авто, знайдіть свою і підійдіть до віконця.

Шукайте подібні написи в аеропорту чи на вокзалі

На стійці треба показати своє водійське посвідчення та ваучер або ж роздруковану бронь (мало прийти на пошту). Працівники компанії оформлять усі необхідні документи, які вам треба буде підписати, після чого видадуть ключі від машини.

Важливо: обов’язково ретельно огляньте машину на предмет будь-яких пошкоджень, включаючи найдрібніші подряпини, ідеальний варіант: сфотографуйте всі пошкодження – щоб потім на вас не “повісили” штраф за них і не списали за це кошти.

Трапляється й таке, що потрібного вам авто не буде в наявності, тоді компанія має запропонувати машину такого ж класу або класом вище. Ви не зобов’язані погоджуватися, подумайте, чи зручно вам буде їздити, і чи не “їстиме” авто більше пального ніж планувалося.

Далі можете кататися на бажаному авто та насолоджуватись подорожжю.

Страховка

MyCheapTrip рекомендує обов’язково брати страховку. Інакше пошкодження машини або її викрадення може дуже дорого вам обійтись.

Вибираючи тип страховки для орендованого автомобіля, не слід економити, тобто найкраще укласти договір на повне покриття всіх витрат, включаючи повний захист на випадок викрадення. Сума страхування відповідальності повинна становити не менше мільйона євро.

Згідно зі статистикою, найчастіше страхові проблеми виникають через бите скло, подряпані диски і зіпсовані покришки, тому на ці пункти при укладенні договору слід звертати особливу увагу – тобто страховий поліс повинен їх покривати.

Важливо: іноді повна страховка може коштувати навіть дорожче ніж саме авто. У такому випадку радимо не брати її у прокатника, а оформити окремо. Пошукайте щось типу Car Hire Excess Insurance. У таких компаніях за 3-5 євро на добу вам застрахують всі можливі ризики.

Платні дороги і парковки

Перед поїздкою обов’язково почитайте про особливості дорожнього руху в країні, куди збираєтесь. Що можна, чого не можна, за що штрафують найчастіше, скільки коштує парковка, проїзд на платних дорогах тощо.

Загалом же парковки в більшості великих європейських міст на 95% платні. Коштують близько 1-2 євро за годину. Не платити не вийде, за це можуть виписати добрячий штраф.

Платні дороги – дуже поширене явище в європейських країнах. Але вартість і правила користування ними у кожній країні свої, тому почитайте про них завчасно. У певних країнах можна платити за певний період користування платними автошляхами, в інших – за проїдений маршрут. У Словенії користування платними дорогами коштує 15 євро на тиждень, в Австрії – 9 євро за 10 днів. У Польщі потрібно платити за проїзд на певному маршруті (наприклад, проїзд на платному автобані з Кракова до Катовіце коштує близько 20 злотих). В Іспанії 100 км платних доріг коштує 3 євро.

Важливо: більшість платних доріг можна об’їхати, скориставшись безкоштовними. Такі маршрути зазвичай складніші, а дорога в гіршому стані, але це чудовий спосіб зекономити.

Здача автомобіля

Прийшов момент, коли потрібно здавати автомобіль назад прокатчику у спеціальному пункті (тому, який ви вказали ще при бронюванні авто). Віднесіть ключі працівникові прокату, у вас перевірять рівень решти бензину в баку та стан машини. Огляд мають здійснювати при вас, всі подряпини повинні занести у спеціальний список.

Подбайте про те, щоб менеджер прокатного агентства після огляду машини видав документ, який підтверджує, що її повернули в належному стані. Цей документ краще зберігати протягом, як мінімум, місяця після закінчення оренди. На випадок якщо за цей час з вашої картки спишуть штрафи за пошкодження, у вас буде документ, яким ви зможете вказати неправомірність таких дій і зажадати повернення коштів.

MyCheapTrip довів – оренда авто за кордоном – це не так складно і супердорого, як здається на перший погляд. Обов’язково збережіть цю інструкцію та поділіться нею з друзями-мандрівниками.


Читайте також: