Tax Free або як повернути до 25% від покупок закордоном

Tax Free – це система, про яку багато хто навіть не знає. Припустимо, ви купили щось в Німеччині, але не є її жителем, логічно, що платити деякі податки ви точно не зобов’язані. Тут гроші і допоможе повернути система такс фрі. 

Що таке Tax Free?

Згідно з законодавством Європейського Союзу, якщо товар був куплений на території будь-якої країни ЄС та був вивезений за межі території ЄС зі збереженням товарного вигляду та наявністю ярликів та чеків, то покупець має право на повернення податку на додану вартість (VAT або ж ПДВ по-нашому). По суті, ПДВ є податком, що нараховується всередині країни і люди, що не є її жителями, мають право не сплачувати його.

Податок на додану вартість можливо повернути повністю, або частково (з комісією). Це залежить від того, чи магазин виписує свій документ Tax Free чи користується послугами глобальних операторів по поверненню коштів Tax Free. Наприклад, Ашан та Ikea мають свої власні системи Tax Free, але більшість магазинів все ж користуються послугами інших. Найбільш популярними є GlobalBlue та PremierTaxFree. Їхні “кабінки” можна побачити ледь не у всіх аеропортах.

  • Перший варіант — повернення 100% податку VAT. Тобто ви під час наступного візиту до магазину отримаєте від магазину готівкою 100% податку VAT, яка вказана в документі Tax Free і касовому чекові.
  • Другий варіант — повернення податку по Tax Free за допомогою глобального оператора. Цей варіант вигідний буде саме для тих подорожуючих, які не планують вертатись до того магазину, де була здійснена покупка. В цьому випадку у вас буде можливість повернути кошти по Tax Free в пунктах видачі грошей цього оператора або його партнерів.

Така практика існує лише в ЄС?

Ні, є і багатьох інших країнах, але не усіх. Наприклад, такс фрі також доступний в Туреччині, Ізраїлі, Сінгапурі, Уругваї тощо. Детальніший перелік країн можна глянути на сайтах, що використовують систему tax free. У тому числі GlobalBlue та PremierTaxFree.

Хто може скористатись Tax Free?

  • іноземні громадяни, які не мають дозволу на проживання в країні, де був куплений товар;
  • громадяни, які не мають дозволу працювати в країні, де було придбано виріб;
  • громадяни, які перебувають на території країни, де здійснена покупка, не більше 3 місяців;
  • громадяни, які не мають статусу біженців в країні, де був куплений товар;
  • мандрівники, які повертаються з-за кордону додому.

Скільки можна повернути?

Процент від від суми покупки, який можна отримати назад, відрізняється в різних країнах. Найбільш “щедрими” країнами є Аргентина, Данія, Австрія, Угорщина, Ісландія, Норвегія, Бельгія, Ірландія, Швеція, Хорватія і Великобританія. Тут можна повернути від 15 до 25% вартості товару. А ось в Сінгапурі, Лівані, Швейцарії повернуть максимум 7%.

Найголовніше – як повернути?

Крок 1. Дізнайтеся, чи виписує магазин чеки Tax Free. Це дуже важливо, бо не всі є учасниками програми такс фрі, але досить багато. Причому буває таке, що сама компанія співпрацює, а конкретний магазин ні. У нас було таке в Польщі – більшість магазинів Ашан беруть участь у програмі, але в одному з Ашанів Кракова нам відмовилися виписувати чек на повернення податку. Отак-от.

Крок 2. Дізнайтеся, на яку суму потрібно здійснити покупку, щоб отримати повернення коштів. У різних країнах вона різна. Наприклад, у Польщі це 200 злотих, в Німеччині 25€, в Нідерландах – 50€. Все це одним чеком, звісно.

Крок 3. При оплаті товару попросіть виписати фактуру Tax Free. Це окремий документ, в якому продавець вказує перелік всіх товарів, на які буде здійснюватись повернення податку, обов’язково вписує дані вашого паспорту (прізвище, ім’я, серію та номер паспорта, адресу проживання), а також прикріплює касовий чек.

Крок 4. Обов’язково перевірте свої дані в фактурі. Якщо вони неправильні, на кордоні Вам не повернуть кошти.

 

Такий вигляд має форма Tax Free

Крок 5. Перед виїздом з країни потрібно поставити штамп у співробітника митниці. Як правило, митниця знаходиться ще перед проходженням контролю безпеки, тобто одразу, як зайшли в аеропорт або після проходження чек-іну, ідіть до вивіски “Митниця”. У Вас також можуть попросити показати куплені товари, на них мають бути всі ярлики та цінники! Головне: не здайте товари в багаж:)

Крок 6. Отримайте відшкодування у віконці Tax Free. Вони є в більшості аеропортів, але іноді можуть не працювати, тому читайте далі.

Ситуація: віконце Tax Free не працює, бо дуже рано/пізно

У моїй практиці таке було неодноразово. Одного разу ми вилітали з Берліна о 6:50, а віконця такс фрі працювали лише з 8. Але біля них завжди є спеціальні ящички, куди Ви просто кидаєте форму такс фрі і протягом місяця отримуєте відшкодування на свою банківську картку (не забудьте вказати номер карти у самій формі).

Ситуація: виліт з іншої країни

Наприклад, ви зробили покупки в Італії, але такс фрі хочете оформити в аеропорту Німеччини. Тут може виникнути проблема з поверненням коштів готівкою, тому діємо за попередньою схемою. Кидаємо форму в ящик і отримуємо відшкодування протягом 30 днів.

Приємних покупок і великих таксфрі-відшкодувань!


Читайте також: