ГАЙД | Піза: що подивитися у місті, головні місця

Піза – тихесеньке невелике місто у центральній Італії. Це не величезна Флоренція, Рим чи Мілан, де можна гуляти кілька днів. Тут вистачить і одного. Причому більшість туристів приїжджають у Пізу навіть не на день, а на кілька годин. Думаю, ви здогадуєтесь – заради чого. У цьому гайді говоримо про основні місця, які треба відвідати.

Коли їхати в Пізу?

У Пізу, провінційне тосканське містечко, відоме на весь світ своєю площею Чудес і її головною прикрасою – Пізанської вежею, найкраще приїжджати пізно навесні – у червні або ж ранньої осені. Цей час ідеально підходить для неквапливих прогулянок по набережній, вечірніх посиденьок в кафе на свіжому повітрі і огляду визначних пам’яток, адже подивитися тут є на що і крім головного символу міста.

«Низький» сезон триває у Пізі з кінця жовтня до початку квітня. Проте в цей час стає значно менше туристів, точніше їх немає майже зовсім. Тому тут вирішуйте, що вам важливіше: класна погода чи відсутність натовпів.

Площа Чудес

Це головна площа у Пізі і саме з неї радимо розпочинати прогулянку містом. На знаменитій площі знаходяться:

  • Пізанська вежа (Torre pendente di Pisa). Найзнаменитіша пам’ятка Пізи, відома на весь світ завдяки помилці, допущеній при будівництві. Споруда входить в архітектурний комплекс Пізанського собору і є його дзвіницею. Вежа зводилася протягом XII- XIV століть за проектом Б. Пізано. Практично відразу споруда почала відхилятися від вертикальної осі, через що роботи постійно припинялися. Дефект виправити так і не вийшло, але невблаганне падіння вежі вдалося зупинити, зафіксувавши крен на рівні 3,54°.
  • кафедральний собор Санта-Марія Ассунта (Cattedrale di Santa Maria Assunta),
  • баптистерій Сан-Джованні (Battistero di San Giovanni),
  • меморіальне кладовище Кампо-Санто (Campo Santo).

Прогулятися і роздивитися фасади будівель можна абсолютно безкоштовно. Там панує просто чарівна атмосфера, хоч і чимало туристів. А от щоб потрапити всередину визначних пам’яток, доведеться заплатити немаленьку суму зі свого бюджету. От прямо зовсім немаленьку – особливо як для Пізи. Навіть у Римі чи Флоренції таких прайсів не ставлять.

Час відкриття і закриття пам’яток на Площі Чудес залежить від сезону: докладний розклад на потрібну дату дивіться на офіційному сайті за ось цим посиланням.

Піднятися на Пізанську вежу можна за 18 Євро. 

У собор можна пройти безкоштовно, але перед цим обов’язково роздобудьте безкоштовний квиток. На ньому написана дата та час, у який ви можете потрапити всередину. Тож займіться цим питанням завчасно – у сезон буває таке, що навіть на весь день місця будуть заброньовані тоннами туристів, які приїхали досліджувати Пізу так само, як і ви.

Тут є один нюанс і лайфхак: якщо ви купуєте вхідний квиток для іншої пам’ятки з архітектурного ансамблю на площі, то можна зайти в кафедральний собор в будь-який час.

У баптистерій, а також для огляду кладовища Кампо-Санто, квитки коштують по 5 Євро. Якщо купуєте квиток одразу для кількох пам’яток, то вийде трохи зекономити. Наприклад, при покупці квитка для двох об’єктів його вартість складе 7 Євро, а для трьох пам’яток – 8 Євро.

Площа Лицарів

Після оглядин Площі Чудес вирушайте на Площу Лицарів (Piazza Dei Cavalieri). Це те місце, яке в житті називають “історичним центром”. Як ви вже здогадаоися, там неймовірно красиво, затишно і приємно гуляти. Побудована площа на місці стародавнього форуму. Протягом багатьох століть площа була важливим громадським місцем, де оголошувалися укази влади, святкувалися перемоги і обговорювали політичну ситуацію. Пьяцца оточена палаццо і адміністративними будівлями, зведеними переважно в XVI-XVII століттях. У 1406 році на Площі лицарів було оголошено про незалежність Пізи. По периметру розташовані:

  • церква Сан-Сікстус;
  • церква Санто-Стефано (Santo Stefano);
  • палаццо Пріорів (Palazzo dei Priori);
  • палаццо-делла-карована (Palazzo della Carovana), в якому нині розташована Вища школа;
  • палац Оролоджо з великою бібліотекою всередині.

Набережна

Обов’язково прогуляйтеся по набережній в Пізі. От чесне слово – вона не менш красива, ніж набережна у Флоренції. Там можна відшукати:

  • Королівський палац;
  • Палац Тосканелли (Palazzo Toscanelli);
  • церква святого Матвія;
  • парк Джардіно-Скотто (Giardino Scotto).

Крім того, на набережній є різні ресторани, кафешки і траторії, де можна смачно пообідати чи повечеряти. У деякі з них (особливо популярні) місця треба бронювати завчасно або ж бути готовим відстояти у довжелезній черзі.

Ботанічний сад

Гуляємо далі. Як тільки відійдете від набережної, рухайтеся в бік головного університету Пізи (Università di Pisa). Там же і Ботанічний сад, куди радимо обов’язково зазирнути. Щонайменше тому, що він – найстаріший не лише в Європі, а й у всьому світі. Звісно, сад пережив чимало реконструкцій, проте дух старовизни і атмосфера Середньовіччя там все ще є. Сад заснували в 1544 році і до теперішнього часу він налічує понад 550 різних видів рослин. Також тут знаходиться Ботанічний музей – рекомендуємо, якщо маєте більше часу.

Сад відкритий щодня:

  • з 1 жовтня до 31 березня: з 8.30 до 17.00 (останній вхід о 16.00);
  • з 1 квітня до 31 травня і з 1 вересня до 30 вересня: з 8.30 до 20.00 (останній вхід о 19.00);
  • з 1 червня до 31 серпня: з 8.30 до 21.00 (останній вхід о 20.00).

Закрито 1 січня, 6 січня, 25 грудня, 26 грудня. О 13.00 закривається 24 та 31 грудня.

Вартість відвідування – 4 Євро для дорослих і 2 Євро для дітей від 6 до 12 років. Але знову у нас є лайфхак: кожної першої неділі місяця вхід у Ботанічний сад Пізи безкоштовний.

Старезні красиві храми

Церков і храмів у Пізі досить багато, але найбільш примітними є середньовічні готичні храми Санта-Марія-делла-Спина і Сан-Паоло. Знайти їх легко – вони розташовуються на березі річки Арно.

Однією з найцікавіших є храм Санта-Марія-делла-Спина (Chiesa di Santa Maria della Spina). Це просто шикарний зразок готичного стилю. Побудована в 13 столітті церква виглядає дуже витончено: фасад виконаний з різнобарвного мармуру і прикрашений статуями роботи Пізанських майстрів. У 14 столітті колишню будівля церкви розібрали, оскільки побоювалися розливу річки, а потім зібрали знову в більш підвищених місцях.

Спочатку церква носила назву Санта-Марія-Понтеново через близьке розташування до мосту. В подальшому цей міст був зруйнований, а в церкву в 14 столітті привезли на зберігання шип з Тернового вінця Христа. У перекладі на італійський «шип» означає Spina – саме від цього слова походить сучасна назва церкви.

Також можна заглянути в інші добре збережені середньовічні церкви, наприклад, до храму Святого Павла (Chiesa di San Paolo a Ripa d’Arno) з каплицею Святої Агати (Cappella di Sant’Agata). Вона була побудована ще в 10 столітті і є однією з найкрасивіших у всій Тоскані. Зуб даємо! Місцеві жителі називають її Дуомо Веккьо, що перекладається як Старий Дуомо.


Читайте також:

схожі