Високі гори, скелясті ущелини, багата історія та смачна кухня – це все про Боснію і Герцоговину, країну, яку не кожен здатен одразу знайти на мапі. Настя Кучина для MyCheapTrip розповість, як сюди доїхати, де жити, що їсти і як добре провести час з мінімальним бюджетом.
Як дістатися
На Wizz Air підібрали для вас один з варіантів, але ви самі можете спланувати собі поїздку і вибрати дати самостійно!
Kiev Zhulyany – Budapest 11 листопада 2018 13:10 – 13:55 1219 грн (909 грн для Wizz Discount)
Budapest – Sarajevo – Budapest 12-16 листопада 2018 12:05 – 13:10 27 євро (біля 875 грн)
Budapest – Kiev Zhulyany 16 листопада 2018 14:25 – 17:05 1219 грн (909 грн для Wizz Discount)
Kiev Zhulyany – Budapest літає 5 разів на тиждень, Budapest – Sarajevo – двічі на тиждень (у понеділок та п’ятницю). Ціни актуальні на 03.09.2018.
Від аеропорту прямісінько у центр міста можна доїхати на автобусі за 2,5 євро в одну сторону.
Ми ж мали подорож по Балканах, тому дісталися Сараєво на автобусі. Хоча про це не тут. Колись обов’язково поділимося нашим маршрутом!
Де жити
Стосовно проживання сміливо скажемо, що хостели, у порівнянні з багатьма містами Європи, дуже дешеві. З тих, що в центрі і недорогі, зверніть увагу на Hostel Lucky, East-West і Hostel City Center Sarajevo. Є іще хостел в стилі 90-х і війни, а також кілька з тематикою вбивства ерцгерцога Фердинанда. Чули, що доволі атмосферні, але на собі не перевіряли, бо не мали такої потреби.
Що їсти
Боснійська кухня – одна з найбільш поживних і смачних, які ми коли-небудь куштували. Загалом, дивний мікс балканської кухні з турецькою, тому тут доволі багато гострих страв та соусів, а невід’мним елементом кожного замовлення є піта. Обов’язково спробуйте бурек – це особливі пиріжки з начинкою від сиру і до м’яса. Радимо також спробувати сач – суп з картоплі і м’яса, чевапи (чевапчічі) – шашлик, і не забудьте запити все місцевою кавою! Кава тут скрізь, тому спершу спробуйте класичну боснійську, до якої вам принесуть цукор кубиками і якісь солодощі, а згодом переходьте на великі капучіно (це правда велетенські горнятка, які я умовно називаю “відрами”). З солодощів раджу баклаву (варіант пахлави) і смоквару (десерт з інжиру). Враховуючи невисокі ціни на їжу (за смачний обід на двох можна заплатити 6-7 євро), Боснію можна назвати потенційним місцем для гастро-туризму!
Що подивитися
Сараєво є унікальною столицею, яка все ще не залікувала рани війни. У центрі must see: Латинський міст і музей, прямо поряд з яким вбили ерцгерцога Фердинанда, з чого і почалась Перша світова війна. Побувайте у точці перетину чотирьох релігій, біля католицького собору, православної церкви, синагоги і котроїсь з мечетей. У центрі міста на вулиці Тіто біля вічного вогню є готель. Підійміться туди і оцініть види на Сараєво, а ввечері сходіть по іншу сторону до старих фортечних стін за одним із кладовищ – вид на Сараєво відкривається неймовірний. Обійдіть старий Ринок з площею Башчаршія і підіть до Імператорської мечеті. Перейдіть котримсь із мостів річку Міляцку і знайдіть францисканський монастир святого Антонія. Для екстриму також радимо Музей про військові злочини під час війни і пошукати екскурсії в бункері біля аеропорту – там є тунель, яким передавали їжу в оточене сербами місто. Для ще більшого контрасту сядьте на тролейбус і поїдьте до Істочно-Сараєво – району, де починається Республіка Сербська і пунктиром по землі проведено кордон. По дорозі будуть сліди обстрілів на будинках, мечеті, що будуються, і стане очевидним справжній стан Сараєво і результати війни…
Нижче зібрані поради корисні при плануванні подорожі:
(якщо вас вітер занесе в Боснію і Герцеговину)
- одразу зрозумієте, що в Україні насправді навіть дуже добре!
- курять тут скрізь і усі: на вулиці, у приміщенні, у кафе, крамниці, на автобусній станції (касир прямо у своїй кабінці палить!), а водій – за кермом автобусу (спасибі пасажирам, які до такого ще не докотилися); і через це постійно відчуваєш дискомфорт, бо дихати нічим, хіба для тих, хто курить – рай;
- приєднайтеся до free walking tour (насправді ми просто за ними ходили, наче ми не з ними, але гід швидко це зрозумів і сказав, що if you wanna join us – you can (ви можете приєднатися, якщо бажаєте), але нам соромно було ось так влізти, тому ми послухали про цікаві місця і втекли); а ще гід дуже смішно жартує про сербів;
- величезну чашку кави (майже півлітра!) купите тут – Spazio caffè;
- hotel city view – у першу чергу заради красивого виду; підійміться і скажіть, що вам у ресторан, і впевнено крокуйте зі своїми пакетами і рюкзаками, як зробили ми;
- сходіть на центральний ринок, де вас обов’язково ковбасою пригостять і добрий шмат сиру на 0.5 євро відріжуть;
- а ще гроші у них в кілометрах вимірюються (км), але це я сама придумала, насправді то якась конвертована марка;
- наостанок забула порадити у церкві поспати: тихо, затишно, комфортно… не те, що у центрі міста чи у мечеті, яких тут десятки.
Сайти, які можуть тобі сподобатися:
sarajevo.travel – офіційний туристичний портал, містить інформацію про основні активності у місті;
sarajevowalkingtours.com – безкоштовні прогулянки містом;
gras.ba – сайт міського транспорту (маршрути, розклад, ціни).