🇪🇺Візові обмеження для росіян: Євросоюз призупинив дію угоди про спрощений режим

Міністри закордонних справ ЄС на засіданні у Празі у вівторок вирішили повністю зупинити угоду про спрощення візового режиму з РФ і доручили Єврокомісії подумати, що робити з мільйонами чинних віз росіян.

Так, це не заборона, але вже крок уперед (точно не зрада). ЗМІ з посиланням на європейських чиновників пишуть, що повний бан для росіян можуть затвердити вже до кінця року.

“Дотепер угода була частково призупинена для деяких груп людей, чиновників, підприємців. Тепер – повна зупинка”, – сказав глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель. 

За його словами, зупинка дії угоди суттєво зменшить кількість нових віз, які росіянам видають держави-члени ЄС, та запобігатиме “візовому шопінгу” росіян.

Боррель додав, що у ЄС є спільне розуміння того, що шенгенські візи потрібно і надалі видавати росіянам на індивідуальній основі, особливо конкретним групам людей. “Ми не хочемо відрізати себе від тих росіян, які проти війни в Україні, ми не хочемо відрізати себе від російського громадянського суспільства”, – пояснив Боррель.

За словами дипломата, серед держав ЄС також є занепокоєння щодо вже виданих мільйонів віз росіянам. Тому міністри доручили розібратися з цим питанням Європейській комісії.

“Ми погодились запросити Єврокомісію вивчити цю складну ситуацію і надати рекомендації”, – сказав Боррель.

На додачу міністри визнали, що ситуація у країнах-сусідках Росії становить виклик для ЄС. Тому міністри погодились, що ці держави можуть ухвалювати заходи щодо обмеження в’їзду росіян на національному рівні відповідно до шенгенського кодексу. 

П’ять країн ЄС мають намір посилити візову політику щодо росіян, якщо це не зробить Брюссель

Польща, Фінляндія, Естонія, Латвія та Литва – вимагають від Брюсселя вжити колективних заходів для посилення візової політики щодо громадян росії. Інакше вони вживуть заходів на національному рівні.

Про це пише видання Financial Times, журналісти якого ознайомилися із заявою.

Попередження з боку п’ятьох держав-членів ЄС прозвучало перед зустріччю міністрів закордонних справ блоку для обговорення візових санкцій, думки про які розділилися. Країни закликали Єврокомісію вжити заходів, щоб скоротити потік російських громадян до ЄС та Шенгенської зони.

«Поки таких заходів не буде вжито на рівні ЄС, ми розглянемо можливість введення тимчасових заходів на національному рівні для вирішення нагальних проблем громадської безпеки, пов’язаних із збільшенням припливу російських громадян через наші кордони», — йдеться у заяві.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну до цих п’яти країн прибуло близько 700 тисяч росіян. Більшість із них – туристи, які використовують прикордонні держави як ворота для поїздок до західних країн ЄС на відпочинок.

«Ми вважаємо, що це може стати серйозною загрозою для громадської безпеки», – наголошується в заяві.

Водночас, ці п’ять країн не проти видачі гуманітарних віз.

Паспорти, видані на тимчасово окупованих територіях

Європейський союз не буде визнавати паспорти, які були видані окупаційної владою на тимчасово захоплених територіях України. Таке рішення було узгоджене на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС.

“Ми домовилися, що паспорти, видані російською владою на окупованих територіях України, не визнаватимуться”, – сказав глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

Чергова санкція для росіян

Президент України Володимир Зеленський переконаний, що візова заборона для громадян РФ могла б стати одним із найдієвіших заходів проти Росії.

Таку думку він висловив в інтерв’ю The Washington Post, яке було опубліковано 8 серпня. Зеленський зазначив, що 

«Найважливіші санкції – це закриття кордонів, тому що росіяни відбирають чужу землю». «Тоді вони зрозуміють. Вони кажуть: «Ця війна не має до нас жодного стосунку. Все населення не може нести відповідальність, чи не так? Може! Населення обрало цей уряд і не бореться з ним, не сперечається з ним, не кричить на нього. Хіба ви не бажаєте цієї ізоляції? Ви кажете всьому світу, що він має жити за вашими правилами. Тоді йдіть та живіть там [у РФ]. Це єдиний спосіб вплинути на Путіна», — заявив Зеленський.

Перший крок до ускладнення візового режиму з Росією Євросоюз зробив ще 25 лютого. Тоді ЄС призупинив спрощені процедури для деяких категорій росіян. Дипломати, російські офіційні особи та бізнесмени з РФ більше не можуть користуватися привілеями при отриманні дозволів на в’їзд. При цьому в об’єднанні уточнюють – немає змоги повністю припинити видачу віз росіянам.

Ідея повної заборони на в’їзд до західних країн для всіх росіян знаходить все більше прихильників: крім України, такі заклики озвучують європейські сусіди Росії. Багато хто з них вже закрив свої кордони для громадян РФ, але вимагають колективного рішення від країн ЄС.

  • заборонили або обмежили в’їзд для росіян вже понад 10 країн світу.
  • перестали видавати візи Естонія, Литва, Латвія та Чехія.
  • Данія, Нідерланди та Бельгія значно обмежили категорії громадян, що можуть отримати дозвіл на в’їзд в країну.
  • Норвегія ускладнила видачу віз – зокрема збільшила термін розгляду заявки та підвищила вимоги до охочих перетнути кордон з РФ.
  • в’їзд до Словаччини для росіян також під грифом “небажані” – візу можна отримати лише в індивідуальних випадках за крайньої потреби.
  • Японія призупинила видачу туристичних віз росіянам, відвідати країну вони можуть лише у складі великої групи під гарантії з боку японської турфірми.