Це заповідні території з неймовірно красивими краєвидами. Букові ліси, озера, каньйони, пустеля, рожеві пелікани, зубри і зебри – все це в Україні є! Розказуємо, де шукати.
1. Букові ліси “Подільських Товтр”
Це найбільший національний парк України з площею в 261316 га. І саме тут починаються українські Карпати. У 2008 році парк увійшов до сімки природних чудес України, а з 2017 року став частиною світової спадщини ЮНЕСКО як один із масивів букових лісів Карпат та інших регіонів Європи.
Серед обов’язкових до відвідування місць – печери Бакотської затоки, де колись було стародавнє місто Бакота, мальовничий Смотрицький каньйон, знаменитий Китайгород, заснований князем Потоцьким, Івахновецькі та Вербецькі Товтри, а також карстова печера Атлантида.
2. Шацькі озера
Озеро Світязь – найбільше і найглибше озеро карстового походження в Україні. У вітряну погоду його хвилі можуть досягати півтораметрової висоти, що робить його схожим на море. Світязь входить до сімки природних чудес України і є головною прикрасою Шацького національного природного парку.
3. Національний природний парк “Святі гори”
Знаходиться в північній частині Донецької області. Тут розташовані унікальні крейдяні гори, де росте багато реліктових рослин. До речі, у 2008 році ці гори потрапили в Top-100 всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес України».
4. Національний природний парк “Синевир”
Зараз це величний гірський масив, а колись тут було морське дно. На території парку знаходяться болота зі сферичною поверхнею. А озеро Синевир справедливо вважається найкоштовнішим природним скарбом національного парку і є однією з візитних карток Українських Карпат.
Ще однією родзинкою національного парку є реабілітаційний центр бурих ведмедів. Сюди привозять ведмедів з важкою долею, тут за ними доглядають і поступово вчать пристосовуватися до природних умов життя. А у відвідувачів є унікальна можливість за цим життям поспостерігати.
5. Національний природній парк “Олешківські піски”
Це справжня українська пустеля. З оазами, барханами, гадюками і отруйними павуками. Влітку пісок нагрівається до 75 градусів. А на “березі” пустелі ви зможете побачити найбільший у світі ліс, що висаджений людиною. Цікаво, що тривалий час Олешківські піски були закритою зоною, на території якої розташовувався військовий полігон СРСР.
6. Бузький Гард
Ландшафт Національного природного парку “Бузький Гард” заворожує величними каньйонами, широкими долинами, скелястими берегами річок. Ділянка суші, на якому він розташований, є однією із найдавніших в Євразії. Зараз парк займає територію понад шість тисяч гектар і розташований відразу на декількох районах Миколаївської області.
7. Тузлівські лимани
Відомі лимани як місце зупинки, зимівлі та гніздування різних водно-болотних птахів. Усього на території зустрічаються понад 250 видів птахів, в тому числі такі рідкісні представники пернатого світу як: червонокнижні рожеві пелікани, дрохви, степові тиркушки. У період зимівлі тут можна зустріти гарних качок-пеганок, білолобих гусей, лебедів-крикунів.
8. Дністровський каньйон + водоспади
Загальна довжина його становить понад 250 кілометрів – це один із найдовших каньйонів у Європі. На його схилах ростуть понад 60 видів рідкісних рослин, тут є відшарування, в яких збереглися скам’янілі рештки флори і фауни, вік яких близько 500 мільйонів років.
У 2008 році парк був визнаний одним із семи природних чудес України, а в 2010 отримав статус Національного природного парку.
9. Національний природний парк «Слобожанський»
Крізь парк проходять кілька екологічних стежок різної тематики. На стежці «Мурафського дача» ти зустрінеш старовинні дуби, яким уже кілька сот років, а стежка «До торф’яних болотах» познайомить з слобожанськими болотами і їх мешканцями. Наприклад, тут можна зустріти сімейства бобрів, а крім них ще близько 300 видів тварин.
10. Софіївка
Національний дендрологічний парк „Софіївка” – одне з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.
Сьогодні, окрім екскурсій парком та музеєм, можна покататися на човні підземною річкою або на катамарані, проїхатися верхи або у кареті, у зимовий період – на лижах чи санчатах.