Рай на Землі або незвідана сторона Туреччини

Із чим у вас асоціюється Туреччина? Безумовно, у більшості з сонцем, пляжами, морем, доступним відпочинком та готелями типу «all inclusive». Анжела Ляшко розповість для читачів MyCheapTrip про зовсім іншу Туреччину. 


Дістатися до турецьких курортів з України нескладно. Щодня є рейси в найрізноманітніші куточки країни з головного столичного аеропорту, і декілька разів на тиждень з летовищ обласних центрів. Тому, мабуть, здивувати вас розповіддю про одне дивовижне місце, в якому мені довелося побувати, буде важко. Однак я все одно спробую.

Знаходиться воно в південно-східній частині країни на узбережжі Середземного моря. Тут на вас чекають приголомшливі види лазурної затоки, мальовнича гавань та атмосферні турецькі ресторанчики. До речі цей район називають «Англією в мініатюрі», бо тут проживають понад 7 тисяч британських сімей, а відвідують понад 600 тисяч англійських туристів щороку. Не здогадалися про що йде мова? Це Фетхіє. Місто курорт і район Туреччини.

Трішки історії

На його території в античні часи існувало місто Телмессос. Воно було центром пророцтв і входило до складу Афін. Жителі поклонялися богам Олімпу. В Телмессосі був культ Аполлона – сина Зевса,  покровителя музики, віщування і лікування. У VIII столітті місто було перейменовано в Анастасіополіс на честь візантійського імператора. У 1914 році після виселення греків його перейменували в честь місцевого військового льотчика Фетхі Бея, який загинув під час аварії літака. Назва «Фетхіє» залишилася й донині.

Місто славиться своєю унікальною старовинною архітектурою. Однак більшість пам’яток були зруйновані внаслідок землетрусів в кінці ХХ століття. Збереглися залишки античного римського театру, руїни середньовічного лицарського замку. На схилі горимбіля міста залишилися лікійські гробниці. Найвідоміша – гробниця Амінтаса. Його вважають правителем Телмессоса. Також у Фетхіє працює працює Міський музей, в якому представлена колекція археологічних знахідок і етнологічні предмети мистецтва.

Нові враження. Параглайдинг

В 15-ти кілометрах від Фетхіє розташоване невеличке курортне селище Олюденіз. Тут багато готелів. А місцеві жителі в цьому місці не проживають, а тільки працюють. Сюди дуже часто приїжджають туристи з Німеччини, Ірландії, Франції, України, Росії та інших країн. Це й не дивно, адже місцина відома своїми чарівними пляжами та кришталево чистим морем. 

Якщо вам у житті не вистачає адреналіну, то його тут достатньо. Над блакитними водами Олюденізу можна політати (що я і зробила). Параглайдинг –  найпопулярніша тутешня екстремальна розвага і рай для любителів цього виду спорту. Щороку сюди приїжджають парапланеристи із найрізноманітніших куточків світу.

Побувати в Олюденізі і не спробувати політати – означає втратити майже половину вражень від відпочинку. Коштує це приблизно 100 доларів. Польоти на пароплані безпечні, а базове навчання займає десь 15 хвилин. Стрибаєте ви з інструктором з гори Бабадаг.  Тут є три злітні смуги, на яких розганяються перед стрибком. Перша знаходиться на висоті приблизно 1650 метрів над рівнем моря. Звідси і стрибають туристи. Друга на сто метрів вища, а остання, призначена тільки для професіоналів, розташована на висоті 1960 метрів. Згодна, звучить страшно. Однак коли ви вже відірветеся від землі і побачите неймовірне узбережжя Середземного моря, Блакитну лагуну і Долину метеликів, то одразу забудете про все.

Визначні пам’яткі та місця must-see

Сама гора Бабадаг – це пам’ятка ЮНЕСКО. Сюди приїжджають туристи не тільки, щоб політати, але й просто помилуватися видами. У сонячну погоду звідси можна побачити руїни Лаодікеї та Ієраполісу, древніх античних міст, і навіть грецький острів Родос. На горі росте більше 30 видів рослин, у тому числі особливий вид проліска, який не зустрічається більше ніде в світі, а також унікальне «кисневе» дерево – likiadambia orientalis. Воно відоме тим, що виділяє найбільшу кількість кисню серед всіх рослин світу.

Що стосується Блакитної лагуни, то побачити її можна не тільки з висоти пташиного польоту або з вершини гори. Туди легко дістатися автобусом або кораблем. Це пляж із білим піском та кристально блакитним морем, що є частиною Національного парку Олюденіз. Вхід коштує 7 турецьких лір (майже 2 долари).  Це місце надзвичайно популярне серед туристів. Тому туди краще приїжджати в будній день і рано вранці.

Якщо ви вже потрапили в Фетхіє, то раджу вам поїхати і в Долину метеликів. Це пляж, а з 1995-го року і заповідник, який розташований в ущелині гори Бабадаг. Незабутнє видовище! Перш з все, це прекрасна природа: рідкісні рослини, гучні водоспади і, звичайно, різнокольорові метелики. Їх тут справді багато. До того ж дуже рідкісних видів.  Найвідоміший – тигровий метелик. Найбільш численні колонії можна побачити в період з червня по жовтень.

Місцеві жителі люблять розказувати різні легенди про цю долину. Говорять, що дістатися сюди можливо тільки на човні. Дійсно, щодня туристичні кораблі привозять сюди сотні туристів. Однак сюди можна дістатися і пішки, проходячи маршрут Лікійською стежкою. Це 500-кілометрова дорога вздовж побережжя Середземного моря. Якраз в Фетхіє машрут і починається, а закінчується аж в Анталії.  Щоб пройти всю Лікійську стежку в нормальному темпі, вам знадобиться мінімум 20 днів. 

Мандрівка в тисячі кілометрів завжди починається з першого кроку. І я рекомендую вам нарешті виринути зі своєї буденності і поїхати кудись далеко-далеко від дому. Зі мною часто буває таке, що, дивлячись на карту, я починаю мандрувати десь у себе в думках. Але потім ці думки перетворюються в мрії, мрії в цілі, а це вже породжує дію. Я обожнюю бачити своїми очима ту красу, про яку колись читала в книжках чи дивилася в фільмах. Тому саме час не просто прочитати мій матеріал, а купити квитку до аеропорту Далламану в Туреччині і провести декілька днів в мальовничому готелі в Фетхіє на березі Середземного моря.