Євросоюз таки виключив Україну зі списку безпечних для подорожі країн

Україну виключили з переліку країн, для яких рекомендовано зняти обмеження на необов’язкові поїздки до ЄС. Відповідне рішення ухвалили посли Євросоюзу.

Офіційно про це планують оголосити вже наступного тижня, після 8 листопада. Такою інформацією, посилаючись на власні джерела, поділився кореспондент “Радіо Свободи” Рікард Юзвяк.

На рішення вже відреагували в українському МЗС. Там заявили, що воно було ухвалене з огляду на поточну епідемічну ситуацію в Україні та загальне погіршення ситуації в Європі. Водночас, остаточне рішення щодо умов здійснення несуттєвих (туристичних) поїздок громадян України ухвалюють держави-члени ЄС на національному рівні.

ЄС регулярно оновлює «зелений перелік» і, в разі поліпшення епідемічної ситуації, ухвалює рішення про повернення тієї чи іншої країни до такого переліку. Під час ухвалення рішення про збереження країни в «зеленому переліку», Рада ЄС керується низкою критеріїв, зокрема до уваги також береться прогрес з вакцинації населення. Тож МЗС України закликає громадян активно вакцинуватися.
Нині у переліку третіх країн, звідки ЄС рекомендує дозволити несуттєві поїздки, 16 країн, в тому числі Україна.

Країни Європейського Союзу як правило дослухаються до рекомендації Ради ЄС та запроваджують обмеження на в’їзд для жителів країн, яких немає у списку, та на туристичні мандрівки для них.

За якими визначають країну?

Під час включення країни до «зеленого» списку враховують такі критерії:

  • нових випадків COVID-19 має бути не більш ніж 75 на 100 тисяч за останні 14 днів;
  • ситуація з захворюваності має бути стабільною чи з тенденцією до зниження у порівнянні з попередніми 2 тижнями;
  • має бути понад 300 тестів на 100 тисяч за останні 7 днів;
  • позитивних тестів має бути не більш ніж 4% серед усіх тестів на COVID-19 за останні 7 днів;
  • чи поширюються у країні штами вірусу, що викликають занепокоєння;
  • загальні дії країни для боротьби з COVID-19, зокрема відстеження контактів, лікування тощо.

Також експерти враховуватимуть прогрес вакцинації проти коронавірусу. У ЄС можуть виключити країну з «зеленого» списку, якщо вона не відповідає вимогами.

ЩО БУДЕ після?

Європейський Союз поки не ухвалив формальне рішення про виключення України із “зеленої зони”, однак у разі ухвалення це рішення не скасовує дію безвізу і не передбачає тотального закриття кордонів для українців.

Про це заявив речник міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

Ніколенко відзначив, що формально ЄС ще не ухвалив відповідне рішення. Однак у разі вилучення України зі списку дія безвізового режиму не скасовується. Натомість рішення вводить тимчасові обмеження на несуттєві (туристичні) поїздки задля протидії поширенню коронавірусної хвороби.

Рішення так само може бути пізніше переглянуте під час наступного оновлення списку в разі, якщо епідемічна ситуація покращиться.Ніколенко наголосив, що рішення ЄС не встановлює автоматично нові правила перетину кордону, а лише надає рекомендацію державам-членам Євросоюзу.

Остаточне рішення про дозвіл чи обмеження того чи іншого типу поїздок громадян України кожна держава-член ЄС ухвалює окремо на національному рівні.

“Досвід деяких наших сусідів, які у попередні тижні вже були виключені із “зеленого списку” ЄС, демонструє, що не слід очікувати тотального закриття кордонів як торік”, – зазначив Ніколенко.

Речник підкреслив, що вакцинація і надалі залишатиметься однією із ключових умов для безперешкодних подорожей до більшості країн. Тому МЗС закликає громадян активно вакцинуватися заради безпечних подорожей.

схожі