До епітетів про Париж завжди хочеться додати найбільш. Найбільш романтичний, найбільш зворушливий, найгарніший і найбільш дорогий. Справді Париж входить до десятки туристичних міст світу з найвищим цінником на все. Тут найбагатші колекції музеїв та вишукана архітектура, модні бутіки та галереї, галасливі свята та романтичні куточки далеко від забитих туристами місць – у кожного знайдеться причина полюбити це місто.
Окрім різноманітних романтичних навіювань, пов’язаних з Парижем, місто безбожно дороге. Сюди їхали і їхатимуть тонни туристів, а тому прайс в кафешках, музеях і магазинах просто зашкалює і падати не збирається. Ми розкажемо, що побачити у столиці Франції не за всі гроші світу, але точно за всі емоції і враження.
Коли ідеально їхати в Париж?
Париж прекрасний у будь-яку пору року і тут навіть сперечатися не треба. Причому якщо приїхати у столицю Франції навесні й влітку, може скластися враження, що ви відвідали два різних міста.
Багато хто каже, що весняні місяці — найкращий час для відвідування Парижа. Ми підтримуємо цю думку і рекомендуємо приїздити в Париж у квітні, травні чи на початку червня. Температура сприяє активному відпочинку та прогулянкам по місту. У цей час місто квітне різноматтям сакур, каштанів і красивих вазончиків на розкішних балкончиках парижан.
Наприкінці червня, у липні та серпні у Парижі – пік туристичного сезону. Сонячна та тепла погода сприяє огляду визначних пам’яток міста чи відпочинку на штучних пляжах на Сені. Потрібно враховувати, що іноді влітку температура сягає навіть 40 градусів, а сидіти ж у готелі постійно не хочеться.
У грудні (до вечора 24-го) у Парижі панує неймовірна атмосфера різдвяних свят – прикрашені всі магазинчики, парки, навіть ті ж паризькі балкончики вбрані в гірлянди і ялинкові віночки. Коротше кажучи, дуже красиво й атмосферно, але і ціни кусаються ще більше.
Найбільш нетуристичний час для відвідин Парижа – січень і лютий. Хоча, здавалося би, всі хочуть потрапити сюди на День святого Валентина – насправді місто пустує. Погода у Парижі нестерпно холодна, повітря вологе й неприємне, а вітер – такий сильний, що хочеться тільки перебігати від однієї кав’ярні до іншої.
Ейфелева вежа
Побачити головну паризьку красуню – взагалі не питання. Найкращий вид на неї відкривається з площі Трокадеро або ж Марсового поля. З настанням темряви Ейфелева вежа гарно підсвічується протягом 5 хвилин щогодини, тому займайте гарні місця і будьте готові робити класні фоточки на згадку.
Лувр БЕЗКОШТОВНО
Якщо ви думали, що мова йде про те, що треба приходити в музей в останню неділю місяця або щось таке, то ні. Подібної практики у Луврі вже давно немає – через величезний наплив туристів вхід у Лувр лише платний. Проте є одразу кілька АЛЕ:
- якщо вам до 18 років – за квитки в музей можна не платити.
- якщо вам від 18 до 25 років, і ви живете в країнах Єврозони (Україна, на жаль, ні) – квитки теж безкоштовні.
- маєте посвідчення журналіста – you’re welcome фо фрі.
Навіть при цьому квитки все одно треба забронювати на офіційному сайті. Без них вас просто не пустять в музей.
Якщо ж під пільгову категорію не підпадаєте, тут доведеться сказати вам дивну річ – квитки дешевше купувати вже на місці, а не онлайн. 15 євро проти 17. Тільки зважте, що краще – зекономити 2 євро чи 2 години в черзі.
Річний трамвайчик БЕЗКОШТОВНО
Влаштувати собі чарівну екскурсію Сеною в Парижі можна запросто за 15-20€. Компаній, які організують вам таку прогулянку купа, але є непоганий лайфхак для тих, хто приїде в Париж на свій день народження (а так робить справді велика частина людей) – компанія Vedettes de Paris організує вам екскурсію безкоштовно та ще й пригостить келихом шампанського.
Безкоштовні музеї
У Парижі є ціла низка музеїв, які можна відвідати безкоштовно. Один із таких — стара квартира, в якій колись проживала прекрасна та неповторна Едіт Піаф. Варто лише пам’ятати, що візит сюди потрібно планувати заздалегідь: вхід для відвідувачів відкритий за попереднім записом.
Взагалі варто сказати, що всі МІСЬКІ музеї Парижа БЕЗКОШТОВНІ. Тепер детальніше – в Парижі є державні музеї (Лувр, Орсе і т.д.), приватні (Ейфелева вежа, Музей стрижки бороди тощо) і міські (Музей Парижа, наприклад, або той же дім Едіт Піаф). Перші та другі – за єврики. У державних багато знижок для молоді, дітей, пенсіонерів. Приватні зазвичай коштують однаково для всіх. А ось міські – без плати за вхід. Серед міських особливо відзначимо Музей сучасного мистецтва в Пале де Токіо, його колекцію за значимістю навіть порівнюють з колекцією музею Орсе.
Повний список безкоштовних музеїв можна знайти за цим посиланням.
Покататись на ковзанах чи каруселі безкоштовно
Акція, правда, актуальна лише на різдвяні свята, але тим не менш, якщо будете тут у грудні – візьміть собі на замітку. Таким чином вдасться зекономити чималу суму грошей, проте і черги в цей період, звісно, значно довші, ніж зазвичай.
Підкріпитися кускусом або мідіями з картоплею фрі
У певні дні в деяких барах та ресторанах Парижа влаштовують дні небувалої щедрості – годують відвідувачів кускусом, картоплею фрі, мідіями та іншими закусками безкоштовно. За відвідувачами залишається лише придбання випивки. Записуйте заклади і адреси:
- La Cordonnerie (28 rue Greneta, 75002 Paris) – щочетверга та суботи невеликий бар La cordonnerie у другому окрузі запрошує всіх бажаючих поласувати найсмачнішим кускусом. Щоб отримати свою безкоштовну порцію розсипчастої берберської каші, потрібно замовити келих пива (приблизна вартість – 4 євро).
- Le Bouillon belge (6 rue Planchat, 75020 Paris) – ще один хлібосольний пивний бар у Парижі, який пригощає своїх гостей кускусом та мідіями з картоплею фрі в обмін на замовлення напою. Любите і те, й інше? Не варто мучити себе проблемою вибору – тут можна отримати безкоштовно обидві страви. Роздача закусок проходить щосереди з 17:00 (власне, коли бар відчиняє свої двері) і до 2:00 ночі. Після вечері можна прогулятися садом Casque d’or або площею Sarah Bernhardt, розташованим неподалік.
- La Comète (156 rue Oberkampf, 75011) – тут готові пригощати відвідувачів безкоштовними закусками майже кожен день! По понеділках і п’ятницях можна не платити за хрумку картоплю фрі, по середах — за фрі з мідіями, по п’ятницях, суботах та неділях — за розсипчастий кускус. Бонусом до їжі стане доброзичливий персонал та приємна атмосфера, що панує у залі. На додачу до аперитиву необхідно замовити напій на вибір.
- Le Penty (11 rue de Cotte, 75012) – не зовсім безплатно. Але ж так смачно! До кожного замовленого напою Le Penty на вибір клієнта пропонують ароматну картоплю зі спеціями, пікантні оливки або ситну закуску з квасолі з кмином. У цій брассері чудове та недороге пиво, а ще дуже смачний м’ятний чай. І до набережної Сени рукою подати (близько 15 хвилин ходьби).
- Delizie (15 rue Damrémont, 75018) – щовечора з вівторка по суботу в Delizie люб’язно пригощають гостей італійськими аперитивами, що заглянули на вогник гостей (Spritz, Negroni, Bellini). До напоїв пропонується широкий вибір недорогих закусок, традиційних для півночі сонячної Італії.
Безкоштовні екскурсії
Екскурсії умовно безкоштовні, чайові тут все ж таки вітаються (проте зазвичай не вимагаються). Їхній розмір – на ваш розсуд, хоча іноді гіди озвучують цифри (як правило, це невеликі суми – близько 3 євро). У Парижі безкоштовні пішохідні тури дуже затребувані, тому в цій ніші існує конкуренція. Хороші відгуки ми знайшли про компанію Cityfreetour та гіда Кріса. На їхньому сайті є інформація про маршрути та тривалість турів, а також про дати та час початку екскурсій. Безкоштовні тури Парижем пропонують і інші компанії (https://greeters.paris/, http://globalgreeternetwork.info/).
Вхід у всі храми міста – безкоштовний
Усі церкви Парижа можна відвідувати абсолютно безкоштовно, включаючи головний храм міста — Нотр-Дам. От тільки він на реконструкції до 2024 року. У Парижі є дуже старі та досить цікаві храми, примітні своєю архітектурою чи історією, овіяні легендами та містикою. Найвідоміші безкоштовні храми Парижа:
- Сакре-Кер на Монмартрі – знаменитий храм Серця Христового на пагорбі та одна з найвищих точок Парижа. З оглядового майданчика відкривається чудовий краєвид на мальовничу місцевість Монмартра і на місто, що розкинулося внизу.
- Сен Жермен де Пре — найстаріша церква Парижа, чудова пам’ятка епохи Середньовіччя, яка за старих часів очолювала Сен-Жерменське абатство.
- Мадлен – монументальний храм у греко-римському стилі, відомий своїм органом значних розмірів, а також чудовими фресками французьких майстрів.
- Сен-Сюльпіс – церква здобула популярність завдяки роману Д. Брауна «Код да Вінчі». Сюди приходять помилуватися фресками Е. Делакруа і почути третій за величиною орган у Парижі.