Чехія заборонила в’їзд для російських туристів та студентів

Росіян із шенгенськими візами припинять пускати до Чехії з 25 жовтня.

Чехія від 25 жовтня посилює візові обмеження для російських громадян і забороняє в’їзд росіянам за туристичними візами.

Про це йдеться на сайті Міністерства закордонних справ Чехії.

“Коли в Україні російські ракети падають на дитячі майданчики та на людей, які просто їдуть на роботу, щодня через міжнародний аеропорт до Чехії в’їжджають до 200 громадян РФ. Саме тому ми домовилися, що у в’їзді буде відмовлено тим громадянам Росії, які прибувають на територію Чехії через зовнішні кордони Шенгенської зони – тобто через наш міжнародний аеропорт – з метою туризму, спорту чи культури”,

– сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

Таким чином Чехія приєдналася до країн Балтії, Польщі та Фінляндії, які минулими тижнями закрили кордони для російських туристів.

Крім того, уряд Чехії дозволив студентам з України вступати до чеських університетів, навіть якщо вони отримали тимчасовий захист в іншій країні ЄС.

Білоруським студентам дозволили приїжджати до Чехії. Досі їздити до цієї країни могли переважно лише громадяни Білорусі, які вже мали тут родину.

“Ми хочемо надати якісну європейську освіту тим, кого переслідують з політичних мотивів, і тим, хто налаштований змінити нинішні недемократичні умови у своїй країні”,

– додав очільник чеської дипломатії.

Чому це не зробили на рівні Євросоюзу?

Через позицію деяких країн. На саміті міністри закордонних справ країн ЄС домовилися лише про призупинення спрощеної процедури видачі віз громадянам росії на тлі вторгнення в Україну.

Угода про спрощення візового режиму ЄС із росією діяла від 2007 року.

Тобто, в ЄС не перестануть видавати візи росіянам, але процес їх отримання буде довшим, країни частіше відмовлятимуть у них, а сама віза подорожчає з 35 до 80 євро.

На додачу міністри визнали, що ситуація у країнах-сусідках Росії становить виклик для ЄС. Тому міністри погодились, що ці держави можуть ухвалювати заходи щодо обмеження в’їзду росіян на національному рівні відповідно до шенгенського кодексу. 

Паспорти, видані на тимчасово окупованих територіях

Європейський союз не буде визнавати паспорти, які були видані окупаційної владою на тимчасово захоплених територіях України. Таке рішення було узгоджене на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС.

“Ми домовилися, що паспорти, видані російською владою на окупованих територіях України, не визнаватимуться”, – сказав глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

Чергова санкція для росіян

Президент України Володимир Зеленський переконаний, що візова заборона для громадян РФ могла б стати одним із найдієвіших заходів проти Росії.

Таку думку він висловив в інтерв’ю The Washington Post, яке було опубліковано 8 серпня. Зеленський зазначив, що 

«Найважливіші санкції – це закриття кордонів, тому що росіяни відбирають чужу землю». «Тоді вони зрозуміють. Вони кажуть: «Ця війна не має до нас жодного стосунку. Все населення не може нести відповідальність, чи не так? Може! Населення обрало цей уряд і не бореться з ним, не сперечається з ним, не кричить на нього. Хіба ви не бажаєте цієї ізоляції? Ви кажете всьому світу, що він має жити за вашими правилами. Тоді йдіть та живіть там [у РФ]. Це єдиний спосіб вплинути на Путіна», — заявив Зеленський.

Перший крок до ускладнення візового режиму з Росією Євросоюз зробив ще 25 лютого. Тоді ЄС призупинив спрощені процедури для деяких категорій росіян. Дипломати, російські офіційні особи та бізнесмени з РФ більше не можуть користуватися привілеями при отриманні дозволів на в’їзд. При цьому в об’єднанні уточнюють – немає змоги повністю припинити видачу віз росіянам.

Ідея повної заборони на в’їзд до західних країн для всіх росіян знаходить все більше прихильників: крім України, такі заклики озвучують європейські сусіди Росії. Багато хто з них вже закрив свої кордони для громадян РФ, але вимагають колективного рішення від країн ЄС.

  • заборонили або обмежили в’їзд для росіян вже понад 10 країн світу.
  • перестали видавати візи Естонія, Литва, Латвія та Чехія.
  • Данія, Нідерланди та Бельгія значно обмежили категорії громадян, що можуть отримати дозвіл на в’їзд в країну.
  • Норвегія ускладнила видачу віз – зокрема збільшила термін розгляду заявки та підвищила вимоги до охочих перетнути кордон з РФ.
  • в’їзд до Словаччини для росіян також під грифом “небажані” – візу можна отримати лише в індивідуальних випадках за крайньої потреби.
  • Японія призупинила видачу туристичних віз росіянам, відвідати країну вони можуть лише у складі великої групи під гарантії з боку японської турфірми.